Nyhedsbrev 03.03.23

Vi har passeret 1. marts, og ifølge kalenderen er det forår. Vi ser da også de første tegn og solen får mere og mere magt. Nederst i dette nyhedsbrev kan I se kalender over aktiviteter på skolen. Så er der mulighed for at få datoerne plottet ind i kalenderen. (Modelfoto)

“Fagdagen i Ask gik med at lære om religionen hinduisme. Det var en rigtig god og sjov dag, og som vi også har gjort med andre religioner, lærte vi mest ud fra genstande.
Én af genstandende var tegnet for “aum” – altså den lyd og stavelse, som hinduister nogle gange mediterer til. Som I kan se på billedet, skulle vi også prøve : )”

//Karsten

“Onsdag var Mellemteam på tur i Byparken. Mange mener, at vintergækken, krokus, lærken eller viben indvarsler foråret – de tager fejl!
Det sikre forårstegn er glade elever der spiller rundbold!”

//Karsten

I denne uge var en del af vores elever til generalprøve på Kvie Sø Efterskole. Efterskolens elever og lærere, har de sidste to uger arbejdet med sange og trends fra 1980´erne. Forestillingen “Back To The Eighties” var fyldt med energi, farver, sange, fest og dans. Der blev hujet, klappet, sunget med, og stemningen var høj. Efterfølgende blev vi budt på fastelavnsboller, saft og grønt. Tak for en god oplevelse.

//Erling

Vores morgensamlinger, og især fortælledelen, kan være meget forskelligartede. I dag læste Aase massagehistorier, imens eleverne sad i mindre rundkredse, og gav hinanden massage på. skift. Dejlig og afslappende måde at starte dagen på.

//Erling

KALENDER:

15.03.: Landsbyen samles
23.03.: Generalforsamling
Uge 13: Emneuge for 0.-6. klasse.
Udlandsrejser:
– 7. klasse til Gdansk og
– 8.-9. klasse til Barcelona
01.04. – 10.-04.: Påskeferie
14.04. Arbejdsfredag
25.04. Forårskoncert
27. 04. Landsbyen samles

Sommerferie fra 24.06. til 13.08.

14.08. Første skoledag i skoleåret 2023-2024

God weekend

Frands

Seneste ugebreve

Tidligere ugebreve