Ugebrev 05.02.2021

HURRAAA – nu åbner vi lidt op igen 🙂

I mandags kom den længe ventede pressemeddelelse om genåbning af skolerne for 0.-4. kl. OG sent torsdag aften, kom de længe ventede restriktioner og anbefalinger endelig på skrift fra Børne- og Undervisningsministeriet, så vi kan blive klar med de allersidste opgaver inden mandag morgen.

Vi nærlæser alle de vigtige ord som “anbefaler”, “så vidt muligt”, “skal/kan” m.v. 
Nogle beslutninger giver god mening og andre undrer os – sådan har vi det måske alle i et eller andet omfang.

Vi er meget glade for, at vi har fundet løsninger, så eleverne næsten har de samme undervisere, som de “plejer” at have. Skolens ansatte udveksler erfaringer, idéer, læringsmål, materialer m.v. og får mange gode idéer, så der er fokus på både det sociale og det faglige. 

I storeteam har eleverne deltaget i lærernes egen trivselsundersøgelse, de laver lidt “fis og ballade”, gruppearbejde (via Teams) og arbejder også sammen to-og-to – hvilket der er eksempler på i dette ugebrev med elevernes plancher. Der er både fokus på fordybelse, det kreative og det faglige.

Tak til elever og lærere, fordi vi må få indblik i en af de mange opgaver i har løst sammen på det seneste. 

Tandplejen er tilbage på skolen fra uge 10
Varde Kommunes tandpleje har informeret om, at de igen er på skolen (I SFO’ens lokaler) fra uge 10.

“God mad til børn/netmad” kan igen bestilles fra uge 8
http://netskolemad.dk/
Firmaet leverer mad på skolen onsdage og fredage.

Generalforsamling 2021
Vi håber at kunne holde generalforsamling den 20. april 2021.
Kl. 19: Skovlund Friskoles Støtteforening
Kl. 19.30 Skovlund Friskole

Meget vigtig meddelelse fra Støtteforeningen 🙂 
Støtteforeningen har en aftale med Pagoden Foodtrucks fra Ølgod: onsdag d. 10. feb. fra sidst på eftermiddagen.

De kommer og sælger burger til fordel for Støtteforeningen. De holder på p-pladsen foran skolen.

Hold øje med Facebook og bestil din aftensmad allerede om få dage: https://www.facebook.com/pagodenfoodtrucks.

Seneste ugebreve

Tidligere ugebreve