Ugebrev 24.09.2021

KIG MED PÅ FACEBOOK
𝐇𝐚̊𝐧𝐝𝐛𝐨𝐥𝐝𝐤𝐚𝐫𝐚𝐯𝐚𝐧𝐞𝐧 𝟐𝟎𝟐𝟏 😍🤾
I går afholdte vi håndboldkaravanen for 0.-2. klasserne på Ansager Skole og 0.-5. klasserne på Skovlund Friskole 🙂 Næsten 100 børn var samlet i Skovlund Ansager Hallen til et par hyggelige timer, hvor leg med bold var omdrejningspunktet. 🤩🥳
Håndboldkaravanen blev afholdt i samarbejde med Jydsk Håndbold Forbund – Kreds 7 👍
Husk at se videoen i HD! (LINK TIL FB)

Goddag og farvel
I denne uge har vi sagt farvel til Conny Fischer, der har været lærer på skolen siden august 2021. Nogle elever i Pil (Connys stamhold i mellemteam) opfordrede hende til at blive kogekone, fordi hun havde lasagne med til dem på sin sidste skoledag – og den var rigtig god 🙂
I denne uge har Heidi Frederiksmose været med et par dage i Pil, da hun fra mandag overtager teamlærer-opgaven og undervisningen i Connys fag. Vi ønsker Conny alt godt fremover og takker for et skønt samarbejde.
Heidi er nyuddannet lærer og er bosiddende i området. Hun har selv et par børn i skolealderen og glæder sig til at komme i gang 🙂 

“Du vælger selv”
Onsdag var 7.-9. kl. afsted til en dag på Campus.
De to første øvelser skulle eleverne fra Skovlund lave med hinanden. Senere var de sammen med elever fra Billum Friskole. Senere igen deltog eleverne i en quiz om alkohol, snus, rygning og energidrik. De lavede også en kahoot om, hvad man skal/kan gøre hvis der sker noget til en fest, f.eks. hvis en besvimer. De så videoer om, hvad der kan ske på internettet; mænd der f.eks. udgiver sig for at være 18 m.v.
En elev fortæller, at de lærte om, hvordan man passer på sig selv og andre. Det var både sjovt og lærerigt.
Læs mere her: https://varde.lions.dk/mod_misbrug

“Din Forsyning”
Røn og poppel havde i dag besøg af Beinta fra “Din Forsyning”. Hun havde en lille gave med, som undskyldning for, at de havde glemt os, den dag vi havde booket et besøg på genbrugsstationen. Mange tak for gaven med lækkert indhold 🙂

Morgensamling
I denne uge har vi bl.a. hørt Anne Lis fortælle om Benny Andersen. Han har skrevet vrøvlerim, musik, melodier, bøger, digte m.v.
Vi har sunget flere af hans sange, som står i vores skolesangbog, og vi har sunget: “Jeg elsker at sidde alene”. Vi har også hørt om Rosalina og Nina.
I dag hørte om “Snøvsen”. Benny skrev historien om Snøvsen, fordi han syntes det var så synd, når “nogen gik fra snøvsen”. Anne Lis har talt om, hvad det betyder, “at gå fra snøvsen”, og at Snøvsen i Bennyes historie bliver ven med drengen Eigil. Hun talte også om det ikke at “eje en rød reje”, og det er da sejt, når en dreng i 0. kl. ved, at det betyder, og tør sige det i den store flok til morgensamling 🙂 Bogen om Snøvsen kan du bl.a. låne på e-reolen. 

Seneste ugebreve

Tidligere ugebreve